Omrežje Univerze v Ljubljani - METULJ
Na blogu bom pisal o omrežje Univerze v Ljubljani, saj si dandanes kar težko predstavljamo računalnik, ki ni v omrežju ter povezan z internetom. Tako bom predstavil zgodovino omrežja Metulj, ter kako se je razvijal in se razvil do današnje stopnje. Obenem pa bom še predstavil zahteve omrežja ter kaj omrežje ponuja, oziroma katere možnosti ima.
Nastanek omrežja
Metulj je ime omrežja Univerze v Ljubljani. Ime je dobil kot zloženka besed Mreža Telekomunikacij Univerze v Ljubljani. Zametki računalniškega omrežja Univerze so bilo v letu 1993, ko je bil sprejet dogovor za reorganizacijo omrežja. Kot dogovor reorganizacije komunikacijske infrastrukture, vzpostavljene v okviru projekta Knjižničarskega komunikacijskega sistema (KIS), ki ga je izvajal IZUM so 15. Januarja podpisali dogovor Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru, Inštitut informacijske znanosti (IZUM) in Nacionalno akademsko in raziskovalno omrežje (ARNES). Za povezavo med Ljubljano in Mariborom, ki ga je sestavljala 2 megabitna infrastruktura je skrbel ARNES. Univerza v Ljubljani pa je dobila v upravljanje in last enajst končnih usmerjevalnikov, en končni usmerjevalnik in 64-kilobitne prenosne poti z ustrezno modemsko opremo.
Računalniški center Univerze v Ljubljani je imel že od leta 1981 povezavo uporabnikov na univerzitetni računalniški klaster UEK. Tovrstno omrežje pa je bilo neprimerno in je imelo napake. Saj univerza ni imela možnosti upravljanja celotnega omrežja. Novembra 1993 pa so Univerzi predstavili zamisel omrežja Metulj, ki bi odpravil te napake.
Sestava omrežja
Omrežje Univerze v Ljubljani je sestavljeno iz hrbtenice omrežja na katero je priklopljenih 26 članic Univerze. Hrbtenico tvorijo 10 giga-bitni IP/MPLS usmerjevalna stikala na treh glavnih vozliščih. Nanje pa so priključena povezovalna vozlišča z članicami Univerze. Članice dostopajo do omrežja na različne načine. Večina je na omrežje priklopljena z eno optično povezavo hitrosti 1Gb/s.
Hrbtenico tvorijo tri glavna vozlišča, ki so: vozlišče EF, vozlišče FKKT in vozlišče FE/FRI. Med seboj so povezana s hitrostjo 10 Gb/s, od vozlišč pa je povezava na ostale članice s hitrostjo 1 Gb/s. Za povezavo z internetom pa je poskrbljeno z omrežjem ARNES.
Omrežje Metulj ima med seboj povezane vse računalnike. Se pravi, da lahko dostopamo do katerega koli računalnika z izvedbo MPLS VPN storitve. Prav tako pa se neprestano preverja kontrola omrežja ter statistične obdelave za nadaljnjo optimizacijo omrežja.
Metulj torej povezuje članice med seboj ter z internetno povezavo, ter je namenjeno zaposlenim in študentom Univerze v Ljubljani. Zanj skrbi Informacijska služba Univerze.
Slika 1 |
Zahteve in lastnosti omrežja ob nastanku
- Metulj je hrbtenica univerzitetne komunikacijske infrastrukture
- Omogoča povezavo z ARNES-om in s tem povezave na ravni države
- ARNES omogoča Metulju mednarodno povezavo
- Zadovoljevati mora zahteve mednarodnih komunikacijsko informacijskih storitev kot so elektronska pošta, imenski strežnik
- Metulj povezuje vse zgradbe Univerze v Ljubljani
- Omogoča nemoten dostop do različnih informacijskih strežnikov, ki jih vzpostavljajo članice univerze
- Osnovni priključek, ki ga hrbtenica daje vsaki članici je Ethernet, saj je večina zgradb opremljenih s tem tipom omrežja
- Zgradbam, kjer poteka administrativni in pedagoški proces ponuja Metulj dva priključka, predvsem iz varnostnih razlogov
- Topologija Metulja zagotavlja, da ima vsaka zgradba Univerze povezavo z enim od štirih glavnih hrbteničnih vozlišč
- Osnovna štiri hrbtenišča so med seboj povezana s hitrimi povezavami 2Mbit/s in 100Mbit/s
Izvedba in topologija omrežja METULJ
Usklajevanje projekta in zagotavljanje sredstev je potekalo 1993, formalno pa je bil projekt potrjen ob 75. Obletnici ljubljanske univerze. Med letom 1995 in 1999 so zasnovali prvo 100 megabitno povezavo dolgo 16km.
Leta 1999 so uvedli novo ATM-tehnologijo za hrbtenico omrežja. Bistvene prednosti so bile, da je omogočala minimalno končno kapaciteto. Tehnologija ATM omogoča hitrosti prenosa do 622 megabitov na sekundo in več.
- Članice Univerze so na hrbtenico priključene na več načinov.
- Članica je na omrežje priklopljena z zakupljenim podatkovnim vodom. Hitrost prenosa je 64kbit/s ali 128kbit/s
- Članica je povezana s optičnem podatkovnim vlaknom. Hitrost prenosa je 100 Mbit/s
Storitve omrežja METULJ
- DNS (Domain Name Server)
- Spletni strežnik
- Novice
- Elektronska pošta
- Nadstandardne storitve